Skip to main content

Menu

2 Esel, die einen direkt anschauen

Lorem ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua.

Lorem ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua.

Skip product gallery

Care products & accessories

Snaffle bag

Product description The Kentucky snaffle bag is ideal for the safe transport and storage of snaffles, whether on the road or in the tack room at home.Material & protection The soft inner lining made of artificial rabbit fur effectively protects the bridle from scratches. The outer diamond quilting matches the design of the Kentucky stable equipment and blankets, ensuring a uniform appearance.Design & personalisation The emblem on the snaffle bag is designed so that it can be turned over and engraved for personalisation. The snaffle bag fits seamlessly into the competition equipment and offers the possibility to personalise it.Handling The practical hook makes it easy to hang up the bag and attach the bridle.

€84.99*
15 %
Leather Combi + Spray, 500 ml

Intensive spray care- Powerful and grease-free formula- removes stubborn and dried-on dirt such as sweat and dust residues- with innovative mould-free formula

Content: 0.5 Litre (€27.10 / 1 Litre)

€13.55* €15.95*
Beeswax leather balm, 500 ml

High-quality leather care with genuine beeswax and other substances important for the leather. For the care of all types of smooth leather. Makes the leather soft, supple, waterproof and durable. The leather remains breathable. Ingredients: High-quality oils, Vaseline, beeswax, perfumeApplication:Apply a thin layer to clean and dry leather. For very dry leather, the process can be repeated several times.

Content: 0.5 Litre (€21.90 / 1 Litre)

€10.95*
15 %
Leather foam, 200 ml

This nourishing, creamy foam offers everything in one: the leather is cleaned, re-greased, protected by antioxidants and made durable. At the same time, leather foam provides a beautiful shine!Contents 200 ml

Content: 0.2 Litre (€36.15 / 1 Litre)

€7.23* €8.50*
15 %
Leather Ruck Zuck, 250 ml

Cleans and cares for smooth leather. The leather is refreshed, protected and remains like new for a long time.Gives a beautiful and natural shine.Mineral oil free - Eco FriendlyContents 250 ml

Content: 0.25 Litre (€27.88 / 1 Litre)

€6.97* €8.20*
15 %
Leather instant shine

effax® Leather Instant ShineInstant shineSimply apply effax® Leder Sofort-Glanz with a sponge and boots, saddles, bridles or bags of all types of smooth leather look as if they have been polished.

Content: 0.6 Kilogram (€8.43 / 1 Kilogram)

€5.06* €5.95*